Bugun...

Yurtdışına giden öğrenci sayısı arttı

Türkiye’den yurtdışına eğitim için giden öğrenci sayısında artış yaşanırken, uluslararası öğrenci değerlendirme programı PISA, Türkiye sonuçlarını 3 puan yükselterek yüz güldürdü.
facebook-paylas
 Tarih: 10-02-2020 12:49:59  -   Güncelleme: 10-02-2020 12:51:59

Yurtdışına giden öğrenci sayısı arttı

 

Kanada Okulları Türkiye Direktörü Ayşen Karşıt, dünyanın uzak coğrafyalarından Türkiye’ye gelen yabancı öğrencilerin sayısında son yıllarda önemli bir artış yaşandığını, Türkiye’den yurtdışına öğrenci göndermenin aksine onları ülkeye çekebilmek için tüm eğitimcilerin elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti. 

 

Karşıt, "Eğer eğitimde markalaşmayı yakalayabilirsek dünyadaki uluslararası eğitim pazarından ülkemize daha fazla pay kazandırabiliriz" dedi.

 

Ayşen Karşıt, PISA sonuçlarına da değinerek, "Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2023 Stratejik Planı doğrultusunda projelerini tamamlamayı hedefliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir mülakatında 2020 yılının kendileri için hasat yılı olacağını ve temel varış noktalarının ise Cumhuriyetin 100’üncü senesi dolayısıyla 2023 yılı olduğunu işaret etti. Son olarak Türkiye, PISA 2018 sonuçlarında atak yaparak 3 alanda puanını yükseltmişti" ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’den yurtdışına öğrenci göndermenin tam aksine tüm dünya ülkelerinden öğrencileri ülkeye çekebilmek tüm eğitimcilerin elini taşın altına koyması gerektiğinin altını çizen Ayşen Karşıt, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Yabancı öğrenci sayımızı artırarak ülke ekonomisine büyük bir girdi kazandırmamız gerekli. Eğer eğitimde markalaşmayı yakalayabilirsek dünyadaki uluslararası eğitim pazarından ülkemize daha fazla pay kazandırabiliriz. Bizim de hedefimizde dünyanın dört bir yanından ülkemize yabancı öğrenci ithal etmek var. Onlar ileride ülkemizin fahri tanıtım elçileri olacaklar. Burada eğitim alıp ülkelerine döndüklerinde Türk iş insanları ile iş bağlantıları kuracaklar. Orta ve uzun vadede ülke ekonomisine bir katkıda bulunmak adına yabancı öğrenci sayımızı artırmak için gayret içerisindeyiz.” 

 

ÖĞRENCİ SAYISINDA ARTIŞ HEDEFLENİYOR

 

Önümüzdeki yıl toplam öğrenci sayısını bin 200’e çıkarmayı planladıklarını kaydeden Karşit, "Kanada’nın uluslararası programlarını Türkiye’ye getirdik. Bunların Türkiye’deki MEB kazanımları ile örtüştürülmesi 3 yılımızı aldı. Bu konuda birçok uzmana danıştık ve eğitim programcıları ile çalıştık.  Bu emeklerin hepsi öğrencilerimizi daha iyi şekilde yetiştirmek içindir" açıklamasında bulundu.

 

 

  Bu haber 667 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ETKİNLİKLER Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI