Bugun...

Yargıda teorik eğitim

Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı ve Bakanlık Sözcüsü Ertuğrul Çekin, hakim ve savcı yardımcılığı ile ilgili yapılan çalışmaları anlattı.
facebook-paylas
 Tarih: 15-02-2020 10:53:45

Yargıda teorik eğitim

Çekin, "Hakim ve savcı yardımcıları geliyor. Yardımcıların beş yıl boyunca teorik eğitim almasını planlıyoruz. Hedefimiz mesleğin en iyileri ile çalışmak" dedi.


Önceki gün Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından açılışı gerçekleştirilen Hakim ve Savcı Yardımcılığı Çalıştayı’nın ardından elde edilen raporlarla ilgili açıklama yapan Çekin, "Komisyon kuracağız ve bir mevzuat önerisi hazırlayacağız. Ancak hakim ve savcı yardımcılığının faaliyete geçmesi konusunda net bir tarih vermemiz doğru değil. 2021'den sonra faaliyete geçebilir" dedi.


Çekin hakim ve savcı yardımcılığı için tasarladıkları planı şöyle anlattı:


Hakim ve savcı yardımcılığındaki anafikir, hakim ve savcı bir takım lideridir. Profesyonel bir ekiple çalışır. 


Kendisine yargısal faaliyeti yürütme konusunda yardımcı olacak birtakım içtihatları araştırır.


Diyelim ki hukuk fakültesini bitirdiniz, hukuk mesleklerine giriş sınavlarına girdiniz ve eleme aşamasına geldiniz.


Arkasından da hakim yardımcısı olmak istiyorsunuz ve onun sınavına girdiniz. Bir yıllık yoğun bir eğitimin ardından da dört yıl fiilen bir mahkemede görevlendirildiniz ve yardımcı olarak çalışıyorsunuz. 


Beş yılın sonunda hakimlik sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz. Bu şekilde ilerleyerek en iyileri sisteme dahil edilerek, yolumuza devam ediyoruz.


HSK tarafından mesleğe kabul edilmeyen hakim ve savcı adaylarına, Adalet Bakanlığı durumuna uygun görev teklif sunuyor. İcra ya da yazı işleri müdürlüğü gibi. İşte biz bu alternatifler üzerinde çalışıyoruz.


Adalet Bakanlığı Sözcüsü Çekin, "Bizim hakimden beklediğimiz yargılama sanatını icra etmesidir. Bunu sağlayacak altyapıyı güçlendirmemiz gerekir" dedi.

  Bu haber 569 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER HABERLER Haberleri
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI